Автор: Andy_aka_Andy.
|
16.12.2009 р. |
Посеред грудня 2009 року Івано-Франківськ відзначив 20-річчя від започаткування наймасштабнішого, мабуть, культурно-мистецького явища в своїй історії. Велика кількість митців зібралася згадати пам’ять Міжнародного бієнале сучасного мистецтва «IMPREZA-89». З’їхалися до Франківська також «імпрезанти» з інших регіонів та країн, які колись складали авангард відомого проекту. Втім, урочистий 20-річний ювілей бієнале, який відзначався у приміщенні арт-кафе «Химера», «прозвучав» доволі ностальгічно і чимось нагадав реквієм (яким неприємним це б не здавалося).
Пройшло 20 років, відколи в Івано-Франківську народився грандіозний, амбіційний проект «IMPREZA» — міжнародна виставка художніх творів сучасного мистецтва, зокрема живопису, скульптури та графіки. Виставка проводилась щодва роки в Івано-Франківську, з 1989 по 1997, зі змінним успіхом.
Чому зі змінним? Це очевидно з цікавої статистики, якою поділився на ювілейній зустрічі художник Мирослав Яремак. Учасниками першої виставки у 89 році стали митці з 40 країн, з них 23 художників з Івано-Франківська. У 91-му «IMPREZA» прийняла роботи понад 600 авторів із 48 країн світу. Через два роки, у 93-му, у виставці взяли участь 440 митців із 45 країн, серед яких було 15 франківських учасників. На жаль, у 95 році через відсутність достатньої підтримки «IMPREZA» значно скоротилася в обсягах і обмежилася лише виставкою графічних робіт. Рік 1997 став для «Імпрези» останнім; виставка набула тоді нового формату кураторських проектів, участь у ній взяли 11 івано-франківських митців.
На відзначенні 20-річчя «Імпрези» з промовами та спогадами виступили мешканці та гості міста, Мирослав Яремак привітав усіх тих, хто спромігся прибути на зустріч. Деякі промови учасників, як уже згадувалося, звучали дещо песимістично і не викликали надії на відновлення бодай частини колишнього розмаху славетного бієнале. У виставковому залі «Химери» після урочистої частини було відкрито експозицію картин учасників «Імпрези» 1989-97 років, а також проведено показ цінного в історичному сенсі відеофільму з колишніх виставок.
|