19 січня — Водохреща (Йордана, Богоявлення) |
|
|
Автор: Andy_aka_Andy.
|
18.01.2010 р. |
У день 19 січня православні та греко-католицькі християни відзначають свято Водохреща (або Йордана, Богоявлення) – третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу, пов’язане з хрещенням Ісуса Христа в ріці Йордан. Водохреща називають іще Святками. Сьогодні православні всього світу запасаються святою водою, освяченою в церкві. Святу воду надпиває кожен член родини, а потім гілочкою верби господар кропить та освячує водою оселю, все майно і навіть тварин — на щастя.
Опісля посудинку з освяченою водою зазвичай ставлять до образів. А ще вважається, що свята водиця не псується.
Освячення води проходить у храмах двічі — 18 січня після вечірньої служби і 19 січня після літургії. Узятою з храму святою водою можна навіть умитися. У святковий день вода освячується також на водоймищах, в ополонці. Після урочистого молебня священик тричі опускає у воду хрест. Деякі віруючі занурюються у воду, очищуючись завдяки купанню від гріхів і хвороб.
Сьогодні найкраще приймати обряд Хрещення, адже цього дня звичайна вода перетворюється у води священної ріки Йордан. Хто викупався, змиває з себе всі гріхи. У ніч перед Водохрещем можна загадувати будь-яке бажання, бо в цей час небо начебто відкривається, перетворюючись у браму, яка веде до Господа.
Водохреща також називається святом Богоявлення, адже на Водохреща Господа світу з’явилася Пресвята Трійця: «Бог Отець промовляв з небес про Сина, Син хрестився від святого Передвісника Господнього Іоанна, і Дух Святий зійшов на Сина у вигляді голуба».
Прикмети:
- на Водохреща день ясний – хліба будуть чисті, а якщо похмурий — буде у хлібі повно «сажки»
- іде лапатий сніг — на врожай
- у ніч на Водохреща яскраві зорі — урожай хліба буде хорошим
|