В Івано-Франківську відбулося «Свято ковалів 2010» |
|
|
Автор: natalka, Andy_aka_Andy.
|
09.05.2010 р. |
Безумовно, найяскравішою подією цієї весни в Івано-Франківську можна назвати триденний фестиваль «Свято ковалів». І хоча такий захід вже став традиційним у нашому місті (цьогорічний фестиваль — уже восьмий), та все ж кожного разу ми поспішаємо на майдан Шептицького, щоб на власні очі побачити красенів-ковалів, почути дзенькіт молота об розпечене залізо, та просто насолодитись неймовірно теплою й радісною атмосферою свята.
Цього року до нас завітали більш ніж три сотні ковалів із 23-ох країн світу. Дехто з них прибув на свято вперше, а дехто — вже постійний гість. До прикладу, всесвітньовідомий коваль з Ізраїлю Урі Хофі завітав до нас вже вдруге. Цікавий цей майстер тим, що сам він родом з Івано-Франківська, де народився та жив до чотирьох років. Під час війни Урі втратив тут свою сім’ю, а сам був вивезений з України. Тяжкий воєнний відбиток в пам’яті стримував його від відвідин своєї Батьківщини. Однак після відвідин фестивалю минулого року Хофі був вражений гостинністю Івано-Франківська, і вже став постійним учасником нашого свята.
Незважаючи на примхливий дощ, майдан жодної хвилини не був порожнім: сотні івано-франківців обступали ковалів зі всіх боків, щоб й собі хоча б трішки зазирнути на цю велику працю — ковальське мистецтво. Особливу увагу привернув майстер-клас школи традиційного ковальства Богдана Попова з Києва «Мистецтво ковадла та молотка». Майстер бере за основу те, що було тисячу років назад, і в сучасних умовах трансформує та відновлює. Мінімум затрат та максимум людської енергії видиху з використанням горна призводить до того, що метал нагрівається до червоного і кується. Організатори запевняють, що наше місто стало першим у світі свідком подібного дійства.
Окрім ковальських виробів, на фестивалі було також й багато інших цікавинок й принад. У перший день, 7 травня, святковою сальвою фестиваль відкрили стрільці та зброярі Львівського Куркового Товариства під орудою Василя Качмаря. На другий день показові виступи давав Івано-Франківський клуб історичних реконструкцій «Чортополох», який, окрім лицарських боїв, організував цікаву розвагу — стрільбу з лука. Різнобарвністю та колоритністю радували око відвідувачів свята також картини молодих художників Михайлів — Тимчука та Юсип’юка. Вироби з лози від місцевої майстерні «Шуфля», одяг від дизайнерки Любові Чернікової, роботи Першої української цинковні та багато інших унікальних речей наповнювали захід ярмарковим настроєм. Ну, і звичайно, як кожне прикарпатське свято, фестиваль не міг обійтись без гуцульської вишивки, всіляких сувенірів, свіжої бринзи, і навіть запашної копченої риби, привезеної аж із Хмельницька. І все це під веселу та енергійну музику івано-франківських рок гуртів: «Стан афекту», «Листопад» та «Перкалаба».
Нашим гостям не міг не сподобатись такий теплий прийом. Тому традиційно свою вдячність за таку увагу з боку мешканців ковалі висловили по-своєму — спільною кованою композицією. Минулого року нам подарували оригінальну «Рамку ковальський традицій», що зараз красується у скверику Міцкевича позаду медуніверситету. Рамка встановлена разом з викуваною старовинною фотокамерою так, що в «об’єктив» потрапляє купол нашої ратуші. А цього року ковалі підготували скульптуру «Круговерть ковальських міст» — неймовірно затійливу композицію, що має вигляд великої каруселі. Однак у всій красі ми зможемо побачити цю скульптуру, як завжди, лише через рік — на «Святі ковалів 2011».
Безперечно, свято вдалося. Івано-Франківськ потужно й радісно відсвяткував свої 348. А що ж до 349, то маємо надію, що все відбудеться в дусі наших найкращих розкуто-фестивальних та гучно-ковальських традицій.
|