«Засновниця жіночого руху в Галичині» |
|
|
Автор: natalka.
|
04.06.2010 р. |
З 8 по 11 червня в читальному залі Держархіву Івано-Франківської області з нагоди 155-ої річниці від дня народження Наталії Кобринської – української письменниці, громадської діячки, зачинательки жіночого руху в Галичині – відкриється тематична виставка «Засновниця жіночого руху в Галичині», повідомляють news.if.ua. На виставці будуть представлені твори письменниці та літературознавчі розвідки про її творчість. Виставку відвідають науковці і студенти міста, користувачі читального залу.
Довідка
Кобринська Наталія Іванівна (дівоче прізвище Озаркевич) (8 червня 1855 – 1920) – письменниця, організаторка жіночого руху. Народилася в с. Белелуя Снятинського повіту на Станіславщині (нині Івано-Франківщині) у родині священика з поважними національно-культурними традиціями. Дід Кобринської відомий як перший популяризатор творів письменників України в Галичині, Озаркевич І. І. (1795-1854), ініціатор українського театрального аматорства, автор і постановник п'єс І. Котляревського, Г. Квітки-Основ'яненка, С. Писаревського та ін. Батько письменниці І. Озаркевич (1826-1903) був депутатом галицького сейму та австрійського парламенту, громадським діячем, писав вірші.
Наталія Кобринська стояла біля витоків українського фемінізму, позитивно націленого не на руйнування, а на будівництво і творчість. Вона стала ініціатором першої української жіночої організації. «Перший вінок» заклав основи розвитку жіночих часописів, які редагували і видавали самі жінки. Він з'явився 1889 р. у Львові за редакцією Олени Пчілки та Наталії Кобринської. При створенні альманаху до праці були залучені кращі творчі жіночі сили як Наддніпрянської України, так і Галичини: Олена Пчілка, Леся Українка, Дніпрова Чайка, Людмила Старицька, Уляна Кравченко, Анна Павлик, Олеся Бажанська та інші. Видання «Першого вінка» було здійснено завдяки приватним пожертвам та фінансовій підтримці Олени Пчілки.
|