Наше Місто Івано-Франківськ
 
  Приєднуйтесь!
Запам`ятати Вас?   Забули пароль?
 
Форум Блоги Анонси Статті Погода Пошук Галерея Карта Довідка Транспорт

Станіславівська фортеця

Друк E-mail
Автор: Віра Палюга.    12.08.2011 р.
Станіславівська фортеця (рис.1)Протягом різних періодів існування наше місто мало різні планування, різні назви, різних князів. Кожен період відіграв свою важливу роль для формування сучасного Івано-Франківська. Нижче ми розповімо вам саме про період «міста-фортеці», період, коли наше місто було захистом для своїх жителів, можливістю розвиватись і жити у добробуті. Мова йтиме про Станіславівську фортецю.

Спорудження твердині за проектом Франсуа Корассіні з Авіньйону (Франція) почалось у 1661 році і тривало всього 5 місяців. Закінчення будівництва, як і заснування Івано-Франківська, припадає на 1662 рік. Фортеця мала форму правильного шестикутника із шириною сторони 400 метрів. На вістрях шестикутника розташувались бастіони — зовнішні п'ятикутні укріплення, що дозволяли здійснювати флангуючий мушкетний обстріл вздовж стін.

Поперечний розріз стін складав земляний вал завширшки 20-30 метрів, зміцнений зовні дубовими колодами. Завдяки цьому фортеця легко могла давати відсіч ворогам і навіть витримувати тривалі облоги, коли у цьому була потреба.

Станіславівська фортеця (рис.5)Протягом 10 років велися роботи над зміцненням Станіславівської фортеці, її вдосконалювали, обладнували новинками тогочасної фортифікаційної науки. На території фортеці збудували також перший цивільний будинок-палац Андрія Потоцького (палац у реконструйованому вигляді зберігся до наших днів). Обриси фортеці було змінено і добудовано ще два «кути». Так з’явились теперішні вали по вул. Валовій (на початку 20 ст12іття, як і у Львові, їх іменували Гетьманськими). А саме місто з мурами набуло унікальної форми. За даними істориків, це єдина відома у світі восьмикутна фортеця.

Станіславівська фортеця (рис.9)Окрім хорошої оборони і фортечних мурів висотою 10 метрів, до міста неможливо було потрапити також через те, що фортецю оперізували земляні вали, а за ними тяглися рови, що заповнювалися водою зі ставка на території сучасного парку імені Шевченка. Тож у місто можна було потрапити тільки перейшовши мости, тобто через північну, або Галицьку браму (звану також Львівською), або через Тисменицьку браму. Окрім них, була ще й мала хвіртка біля вірменської церкви, яку називали Вірменською або Заболотівською. Ці брами, вмуровані у вали, вгорі були забезпечені вежами, на яких вдень і вночі вартувала міська сторожа. Таким чином, Станіславів, як і інші польські міста, з його добре укріпленою фортецею вважався воротами до всього Покуття.

Станіславівська фортеця (рис.13)Після приєднання Галичини до Австрійської імперії у 1772 році Станиславівська фортеця втратила своє оборонне значення. Імператорським указом від 1804 року було знесено мури, засипано фортечні рови, а вали розбирали до 1870 року. По засипаних ровах пролягли вулиці, з каменю і цегли мурів викладено 4 площі, 24 вулиці та побудовано житлові будинки.

Станіславівська фортеця (рис.17)До нашого часу збереглася тільки частина оборонного цегляного муру на розі вулиць Новгородської та Бельведерської. Зараз триває реставрація цієї частини і ведеться багато розмов про те, що ж там планують збудувати. Одні люди говорять, що там має бути маленька площа, інші — фонтан, хтось каже, що там буде галерея Галицької Брами. Попри відсутність достовірної інформації, особисто я сподіваюсь, що жителі нашого міста пам’ятатимуть про те, що на їхній рідній землі колись розташовувалась могутня Станіславівська фортеця.
facebook twitter vkontakte

Автор коментаря GoGi 13.08.2011 14:25,
Цікава стаття. Багато цікавого дізнався.
Пожалітись на цей коментар

Автор коментаря 13-den 14.08.2011 10:50,
Насчёт что там строят - зайдите в двор банка там есть плакат что там будет))))
Пожалітись на цей коментар

Автор коментаря dapix 11.04.2012 23:59,
А от файні хлопці з сайту "Станіслав: віртуальний Івано-Франківськ" (stanislaw.in.ua) намалювали план фортеці на карті сучасного міста: 
http://g.co/maps/bvdsw
Пожалітись на цей коментар

Автор коментаря dapix 11.04.2012 23:59,
план фортеці на сучасній карті міста. з прекрасного сайту stanislaw.in.ua — http://g.co/maps/bvdsw
Пожалітись на цей коментар

Автор коментаря bitkasper 26.04.2012 21:04,
Ніхто не знає що буде на тім місці де залишки замку(біля магазину Ельдорадо)
Пожалітись на цей коментар

Автор коментаря dapix 26.04.2012 23:01,
замку у Франеку нігде не було. а на вулиці Новгородській якраз зараз робиться один з входів у відновлений бастіон Св. Андрея (частина Станиславівської фортеці). в середині буде правильний торговий центр. Відкриття реконструкції - 4 травня 2012 року в 11 год
Пожалітись на цей коментар

Автор коментаря bitkasper 27.04.2012 00:17,
ясненько.
Пожалітись на цей коментар

Коментарі читачів (7)
Ім'я  е-пошта
Символів залишилось: 600
 Відправляти сповіщення про нові коментарі
  Mathguard security question:
RME         HPO      
  C    C    R 8   R71
  B   YDK   A D      
  U    1    1 S   C8H
  L         8XA      
 

Пошук...

Категорії

Радимо переглянути