Підземні бастіонні ходи Станіславова, можливо, відкрились під обвалом бруківки |
|
|
Автор: Andy_aka_Andy.
|
23.07.2009 р. |
У середмісті Івано-Франківська, між будівлями медуніверситету та ТЦ «Мальва» розкопали підземний хід. Є підозри, що це один із підземних ходів, які з’єднували бастіони Станиславівської фортеці. А провалля 3 на 6 метрів — це лише його початок. Минулого тижня під стіною «Мальви» комунальники проводили відновлювальні роботи. На цьому місці просіла бруківка. Втім, як виявилося під час розкопок, просіла вона небезпідставно. На місці робіт утворилося... провалля.
Звідти проглядалися контури фундаменту старовинної споруди. Це може бути один із підземний ходів, які з’єднували бастіони Станіславівської фортеці, припускає спеціаліст із охорони пам’яток міського управління культури Ігор Панчишин: «Всі ці споруди будовані на комплексі підземних комунікацій, ще фортечних. І тому є повна ймовірність, що всі фундаменти стоять на ще давніших комунікаціях. Спершу треба провести повнокровні археологічні дослідження. Очевидно що в тому місці проходила фортечна стіна і в’їзд, брама міста. І цілком можливо, що можуть бути продовження різних ходів і колекторів».
Станиславівська фортеця була заснована одночасно з містом в 1662 році, розповідає історик-краєзнавець Іван Бондарєв. І додає, що вона виглядала як восьмикутник — це були бастіони, які з’єднувались між собою стінами. Однак в 1809 році фортецю почали розбирати. І вже в 20-х роках 19 століття вона припинила своє існування. Підземні ходи між бастіонами в стародавньому Станиславові існували. Однак в іншому місці, вважає Іван Бондарєв: «Це навряд чи є якісь рештки бастіонів, тому що лінія бастіонів проходила трохи далі, де зараз корпус Медакадемії, десь по його середині. А там, де вуличка, був рів. А от там, де провалилось зараз — на початку 20 століття магазин «Мальву» з усіх боків оточували 2-3-поверхові будинки. І коли під час І світової війни австрійська артилерія розтрощила центр міста, то ці завали розібрали. А підвали залишили. Я думаю, що це якраз і є один із тих підвалів».
Наразі місце, де, за припущеннями фахівців, знаходиться підземний хід, обгородили. Незабаром чиновники обіцяють там провести дослідження та археологічні розкопки. Однак, якщо на це не буде коштів, то провалля задля безпеки перехожих тимчасово «законсервують».
Джерело: ТРК «ВЕЖА».
|