Найбільший в Україні міжнародний фестиваль «АртПоле», що відбувався на Вінниччині протягом 12-18 липня, проходив під гаслом «звуки і дії в просторі». Віджей-група «КУБ» з Івано-Франківська додала до фесту ще одну складову — зображення. Самі віджеї називають це мудрим словом «візуалізація». Усе, що творилося на фесті і піддавалося візуальній фіксації, вони майстерно і мистецько перетворювали на химерне відео, яке крутилося на великому екрані упродовж всього АртПоля. Приглянемось поближче до цього екрану і до самих віджеїв.
— Фестивальники АртПоля бачили, як ви віджеїли протягом усього фесту. Перш ніж ви розкажете, як це робиться, хотілося б більше дізнатися про вас — скільки часу існуєте, чим займаєтеся?
VJ Glow: Усе почалося з 2006 року, коли ми представили свої перші віджей-роботи в клубах міста. Через якийсь час ми взяли участь у презентації журналу «Четвер» разом із Юрієм Іздриком на фестивалі «Флюґери Львова» (це було 3 травня 2008 року), де провели аудіовізуальний перфоменс. Потім, у тому ж році, ми разом із Юрієм Андруховичем і польською групою «Karbido» брали участь у всеукраїнському турі з презентацією їхнього спільного проекту «Самогон». У цьому ж році група «КУБ» забезпечувала візуалізацію під виступи івано-франківської групи «Перкалаба» на фестивалі «Шешори Подільські». Якщо я щось пропустив, то, можливо, тому що всього було доволі таки багато.
VJ DaPix: До речі, про Іздрика: за 20 років літературної діяльності в журналі «Четвер» йому певною мірою вже стало нецікаво відкривати нових літераторів, нову літературу. Тепер він займається відкриттям медіапроектів. Отож, минулого, 2008-го року він із допомогою VJ Glow відкрив для себе шумового діджея Дехто і на фестивалі «Флюґери Львова» вперше запросив на велику сцену віджей-групу «КУБ». До речі, саме після «Флюґерів...» нами зацікавились організатори нинішнього «АртПоля» Ольга Михайлюк і Мирослава Ганюшкіна...
VJ Glow: ...а Юрій Андрухович дізнався про нашу групу на минулорічних Шешорах. На запитання «Хто це такі?» організатори йому відповіли «Так ви ж з одного міста!» Ось так ми потрапили до проекту «Самогон», а потім і на цьогорічне «АртПоле». В кінці 2008 року я також виконав сольний проект-відеоінсталацію до фотовиставки об’єктів ленд-арту минулорічних Шешорів «Приховані світи», яка їздила Україною... Після «Шешорів 2008» разом із їхніми організаторами ми поїхали до Польщі для налагодження нових зв’язків із виконавцями з метою спільної участі в наступному фестивалі. Власне «КУБ» шукав претендентів на участь у новаторському проекті, який би включав живих музикантів, діджея та візуалізацію (тобто віджеїнг). Ми запалилися ідеєю поєднати у такому проекті ці три мистецтва. І хоча саме тоді, у Польщі, наші пошуки не увінчалися особливим успіхом (та й в Україні претендентів на такий проект ми не знайшли), нас порекомендували французькому діджею Кліку, котрий реально працює з живими музикантами. Забігаючи наперед, скажу, що з ним ми і віджеїли на цьогорічному АртПолі.
— То скільки вас є в загальному в групі?
VJ DaPix: Традиційний склад групи — четверо учасників. Це VJ Glow, Vj DaPix, VJ Ra та VJ Unza. На АртПолі було дуже багато роботи, тому ми тимчасово залучили до проекту нових людей, без яких наш виступ не вдався б. Оператором додаткової, третьої камери був Koj@, і він, фактично, став віджеєм, бо брав безпосередню участь у створенні візуалізацій. Допомагали нам також Yurabin та Яна. Їм величезне спасибі! Для майбутніх масштабних проектів неодмінно використовуватимемо цей розширений (і, що важливіше — перевірений) склад групи.
— Як би ви описали рівень віджеїнгу в Україні?
VJ Glow: За час своєї діяльності ми освоїлись у цій галузі, бачили різних віджеїв, і врешті зрозуміли, що багато хто до кінця не розуміє, чим є віджеїнг. Віджеїв насправді є взагалі мало, а серед них дуже багато таких, які мають свій ноутбук, приїжджають на концерт, підключаються і щось пускають, але далі свого ноутбука вони не бачать...
VJ DaPix: Зразу видно, хто співчуває арт-проектам, працює творчо, а хто просто формально виконує роботу в рамках технічного райдера.
VJ Glow: У нічних клубах це ще виправдано — екран блимає, музика грає, все нормально. Але якщо мова йде про фестиваль, там усе набагато складніше, там жива музика, імпровізація у програмі, а ще ж треба зробити відеозапис фесту з подальшим релізом на диску. Як не крути, технічна сторона віджеїнгу багато значить. Віджеїнг у нашому виконанні передбачає якісну технічну реалізацію (нерідко власним обладнанням). Якби ми приїхали на фестиваль на цілком «чужу» технічну базу, ще й налаштовану якимось невідповідним способом, виконати якісний віджеїнг було б складно. На щастя, ми ще перед АртПолем були знайомі зі львівською групою технічного забезпечення, тому на фесті завдання значно спростилось. Ми відстроїли весь ланцюг комутацій, максимально підлаштували апаратуру під потреби візуалізації.
— Як ви працювали з музичними гуртами на фесті? Був час «зігратися», провести репетицію з кожним гуртом?
VJ Glow: У зв’язку з тим, що фестиваль був багатоденний і дуже насичений, через те, що ми переважно не знали виконавців та їхньої музики, довелося спонтанно виробити унікальну технологію співпраці...
VJ DaPix: ...її можна назвати «інтуїтивною відеоімпровізацією»...
VJ Glow: Насправді, ще перед фестивалем ми не передбачали, що це відбуватиметься в таких умовах. Уявіть собі (і так воно й було), що зранку нам дзвонять виконавці бозна-звідки і ламаною англійською кажуть, що прибувають на фестиваль сьогодні ополудні, а на вечір їм уже потрібно мати готову візуалізацію, адже буде виступ. Таких дзвінків було по три на день від різних груп. Та оскільки вибору не було, нам довелося прилаштуватися до цих умов, а крім того, на ходу вигадати багато цікавих рішень і працювати в напруженому режимі. Усе почалося з налаштування неймовірно складних комутацій, які забезпечив VJ Ra, аж група технічного забезпечення зі Львова була здивована. Організатори навіть призначили VJ Ra технічним директором в плані візуалізації. Так от, потім ті групи, які потрапляли до нас зранку на попередній запис для візуалізації, в результаті отримували ввечері хороший відеосупровід для своїх виступів. Підготовка полягала в записі «відеонарізок», їх подальшій обробці, створенні ритмічних циклів і так далі. Готове відео проектувалося на екран під час виступів.
— То що ж в результаті бачили фестивальники?
VJ DaPix: Однією з основних форм візуалізації на фесті була пряма трансляція на екран того, що відбувається на сцені, щоб глядачі мали змогу краще бачити музикантів, деталі з життя сцени, крупні плани. Для цього у нас працювали три камери в різних місцях. Іноді відеопотік оброблявся спецефектами в реальному часі. А в перший день фестивалю був навіть такий казус, що на українській митниці на чотири години затримали американських виконавців, які мали б виступати. Організатори двонять нам і кажуть: «Рятуйте ситуацію, щоб народ не розійшовся з-під сцени! Пускайте щось в ефір...» Довелося транслювати відео, призначене для нічного кіноклубу...
VJ Glow: Так, чотири з семи днів фестивалю ми також проводили кіноклуб, він працював після опівночі по закінченню основної програми. Приходило не менше сотні людей, яким ми показували фільми на етнічну тематику.
VJ DaPix: Постійний відеосупровід музичних виступів, трансляція на екран подій на сцені — це було нашим основним завданням на фесті. Але ми не могли втриматись і додавали у візуалізацію мистецькості, творчості. Мова якраз про ті сценографічні заготовки, які ми робили вдень або за день до виступів конкретних виконавців. Переважно було так, що виконавці приїжджали на фестиваль з якимись новими програмами, з іншою музикою, ніж ми очікували, ознайомившись із їхньою творчістю в інтернеті. От, наприклад, той же DJ Click — якраз на АртПолі він спеціально грав ту музику, яка ніде не опублікована. Так от ми його запросили до себе на попередні зйомки. Записали кілька міні-сюжетів, де він, наприклад, пританцьовує біля пульта або підкидає пластинку. Потім склали з цього багато мікролупів (англ. loop — цикл, петля), обробили ефектами... Технічних деталей там ще дуже багато, і не думаю, що всі їх варто згадувати... Десь так само й інші гурти. Деякі приносили нам якесь своє аматорське (ледь не домашнє) відео, яке ми, звичайно, не могли б пустити в ефір, але ті записи передавали настрій їхньої музики; дехто просто сідав і демонстрував у нашій міні-студії музику наживо, без комутацій чи підсилення — лише для того, аби ми побачили і відчули стиль виконання, емоції. Це була дуже важлива інформація, адже ми починали їх відчувати, відбувалась певна комунікація, зав’язувалась дружба.
Якщо пригадуєте, підзаголовок фестивалю — «Звуки і дії в просторі». Так от ми й додавали до звуку дії...
VJ Glow: Через нас на фестивалі поєднувались різні мистецтва і галузі — музика, театральні дійства, танці, образотворче мистецтво (ленд-арт), навіть суто технічний «арт». Це було крос-культурне, міжмережеве спілкування.
VJ Ra: Дуже важливим елементом нашої роботи була віджей-майстерня. Там ми не лише показували людям, як і з чого твориться віджеїнг, а й давали їм змогу взяти безпосередню участь в цьому процесі. Найяскравіше пригадується екскурсія дітей з інтернату, що приїхала на фестиваль, їх було більше 30 чоловік. Розгублені діти спочатку навіть не розуміли, куди й навіщо їх привезли. Ми запрошували їх стати перед камерою і робити, що заманеться, а тим часом пускали відео через «калейдоскоп» та інші ефекти на проектор. Дітвора витворяла всякі рухи руками, дивлячись на кінцеву картинку і розцвітала просто на очах. Вони виходили від нас у зовсім іншому настрої... Приходили до майстерні й інші фестивальники, щиро цікавлячись віджеїнгом; дехто навіть висловлював власні ідеї. Якби ж був час усі їх реалізувати...
VJ DaPix: Прямо на фестивалі народився проект «М’ясорубка». Протягом кількох днів ми запрошували людей фотографуватись у нашій студії в позах тих фігурок, які можна побачити на афішах і банерах фестивалю. Ми отримали в результаті понад тисячу кадрів, потім звели їх у відео, яке пустили під музику. Та що там розказувати — краще побачити на власні очі. Ми вже почали викладати всі результати артполівського віджеїнгу в інтернеті на нашому каналі в Ютюбі.
— З якими гуртами ви найліпше зігралися? Які виступи запам’яталися найбільше?
VJ Glow: Чудовий «тандем» у нас вийшов із DJ Click. Зокрема, мабуть, тому, що він дуже близький нам по духу в плані музики. На цьому суто етнічному фестивалі з його міксера прозвучав навіть drum&bass та jungle, на АртПолі це було просто подарунком :)...
VJ DaPix: Діджей Клік — єдиний виконавець на фестивалі, який фактично робив шоу. Так, за всіма естрадними законами, він поставив шоу. Його балерини розігрували сценки — наприклад, бились за гроші, які їм кидав діджей Клік; стрибали з двометрової сцени до публіки, поїли їх шампанським (а потім і пивом) і т.д. Багато приємних дрібниць урізноманітнювали його виступ, тим самим даючи нам більше матеріалу і натхнення для візуалізації. От, наприклад, з кожною новою піснею він ставив на вініл щораз іншу 30-сантиметрову фігурку в етноодязі. А при цьому всьому діджей продовжував робити музику разом із живими інструментами... І насправді для діджея це дуже важко — грати з живими музикантами, бо всі ж переважно грають чужу музику, суто зводячи треки. Діджей Клік геніальний у тому, що він не придушував живі інструменти, а лише підтримував їх ритмічно. Я б сказав, що він своїм виступом суттєво розширив формат фестивалю (хоча цьогорічне АртПоле, порівняно з попередніми Шешорами, і так було дуже розширене по стилях, формах, жанрах)... Організатори також відзначили наш вдалий візуальний проект із білоруським гуртом «Портмоне». Нам не лише приємно і цікаво було візуалізувати їхню музику, а й просто спілкуватись на звичайні житейські теми. До речі, плануємо запросити їх до Франківська.
VJ Glow: О, а ще суперово нам вдалося візуалізувати виступ гурту «Piss & Laugh»! Це дуже технологічна електронна музика. Якщо знаєш, хто такий Aphex Twin, то цей проект — український Aphex Twin... Вони були просто бомба! А ще, уяви собі, — виступ цих електронщиків почався зразу після етнічних співів, які ми візуалізували перед тим. Це було настільки контрастно і несподівано, що ми переключилися не зразу, і першу третину виступу «ловили хвилю». Але ми скоро підстроїлися під них і зіграли вдале відео.
— Чи все ви робили спонтанно? Не було жодних заготовлених матеріалів?
VJ Glow: Повноцінна попередня підготовка була у нас із франківською «Перкалабою». Оскільки візуалізація їхнього виступу була заздалегідь домовлена, ми мали всю їхню музику і тексти пісень. Деякі інші гурти перед самим фестом давали нам лінки на свою музику в інтернеті. Але з декотрими з них було так, що ті їхні роботи, викладені в мережу давніше (кілька років тому), не відповідали теперішнім роботам. Імпровізованою була наша участь і у великому крос-медійному проекті — на виставі «Риби» групи «Загогуліни». Там поєдналася робота кількох творчих груп, у центрі якої був концептуальний театралізований перфоменс двох виконавиць під музичний супровід групи «Звучі Дочі»; крім цього, вистава включала творчу роботу сценографів, інженерів сцени, костюмованих ходулістів, та й самі декорації сцени створювались поступово протягом п’яти днів! З керівницями вистави ми зійшлися на тому, що найкраще буде пустити абстрактну візуалізацію.
— А от цікаво знати — були якісь відверті невдачі, проколи?..
VJ Ra: Одним «проколом», який абсолютно не залежав від нас, було сонце, яке вдень світило прямо в екран, і на ньому нічого не було видно. Якби не цей нюанс, ми б віджеїли цілодобово :) Якось навіть хочеться вибачитися перед гуртами, у яких замість візуалізації, якої вони так хотіли, було сонце...
VJ Glow: Варто згадати ще один не стільки прокол, скільки нюанс — є такі гурти і така музика, які без попередньої тривалої підготовки, імпровізовано візуалізувати просто неможливо. У таких випадках ми пускали пряме відео зі сцени.
VJ Ra: Може, не до теми буде сказано, але: якість візуалізації, чи, швидше, її гармонійність із виступом немалою мірою залежить від настрою, задоволення від віджеїнгу, від емоційної співзвучності віджей-групи та музичного гурту.
VJ Glow: Так, тут уже йде мова про віджеїнг як про мистецтво: якщо ти не відчуваєш, не «переживаєш» музику, тоді, мабуть, краще перейти на наскрізний сигнал.
VJ DaPix: Але це не означає, що публіці від цього було погано. Професійний міксинг прямого сигналу теж приємний для ока, просто тут віднімається мистецька складова.
— Напевно ж така технологічна робота вимагає наявності складної апаратури. Скільки ж обладнання ви мали на АртПолі і звідки його брали?
VJ Ra: По-перше, певну частину апаратури забезпечили самі організатори. Крім цього, привезли всю проекторну техніку підрядники зі Львова, які дуже добре з усім впоралися. Велика частина техніки була наша; дещо ми брали на фестиваль «про всяк випадок», з метою застрахуватися від ситуації, якби раптом технічна група привезла щось не те, що нам потрібно. Але все було супер.
— Був час на відпочинок упродовж фесту? І скільки днів загалом ви провели на АртПолі?
VJ Ra: В сумі ми працювали там вісім днів; цілий перший день пішов на облаштування робочих місць, комутацію обладнання, підготовку студії. Спочатку, в перші дні, час ішов дуже повільно, за день ми набирались купи вражень, а от коли вже втягнулись у процес і роботу, час пролітав миттєво. Спали ми по 4–5 годин на добу, в обід майже завжди вдавалося зробити паузу і піти перекусити...
VJ Unza: (Сміється) Майже завжди, бо останні два дні дівчата приносили віджеям їсти!
VJ Ra: Самого фестивалю ми, до речі, як глядачі, бачили дуже мало, а що бачили, то через відеокамеру, на моніторах та на проекторі...
— Що ви винесли для себе з участі у фесті?
VJ Ra: Звичайно, було багато знайомств, новий досвід... Найважливіше те, що віджей-майстерня стала майстернею для нас самих. Ми розширили свої можливості, але й пізнали їхні нові межі.
VJ Glow: Я б ще додав таке. Під час нашої участі на фестивалі, зокрема у відеостудії, ми намагалися показати всім, що віджеїнг є максимально відкритим для участі кожного бажаючого. Те ж саме я скажу й тут. Якщо хтось із читачів хоча б трохи цікавиться (чи щойно зацікавився) віджеїнгом, то пам’ятайте, що це відкрите мистецтво, для якого не потрібно закінчувати інститут :). Так само, як і наша віджей-група: ми відкриті для спілкування та нових ідей. Зв’язуйтеся з нами, приходіть на наші виступи і на наш кіноклуб у «Химері» — поспілкуємось!
Варто переглянути:
Сайт медіаклубу «КУБ»
Канал на YouTube
|