Учора відбулася зустріч представників львівського культурно-мистецького авангарду з івано-франківською публікою. Арт-центр «Дзиґа» в особі керівника Володимира Кауфмана презентував у нашому місті експозицію міжнародного енвайронмент-проекту «Трансгресії», куратором якого є молодий львівський митець Мирослав Вайда. Водночас із представленням даного проекту поєдналася презентація 6-го номера культурологічного альманаху «Кінець кінцем» (з підзаголовком-темою «Голос Художника»), редактором якого виступив франківський художник Анатолій Звіжинський.
Власне, «Дзиґа» погодилась підтримати створення даного числа альманаху. Часопис вміщує понад 30 інтерв’ю з видатними персоналіями українського, польського та російського контемпорері арту, збагачений світлинами їхніх творів та, за словами кураторів видання, написаний простою для розуміння мовою, а отже, адресований усім і кожному, хто бажає дізнатись більше про сучасний простір візуального мистецтва України. До слова, впереше цей номер альманаху був презентований у Львові на «Тижні актуального мистецтва», адже генетично він є тісно пов’язаний із цією масштабною подією. Тираж видання складає 2000 екземплярів.
Творці часопису висловили втіху з того приводу, що своїм виглядом і концепцією цей номер альманаху ознакував свій власний вихід із андеграунду, де він перебував досі. За словами Влодка Кауфмана, аналогічні мистецькі часописи в Україні страждають від нерегулярності виходу. Та й загалом сучасне українське мистецтво наразі балансує між розумінням і нерозумінням з боку публіки, вичікуючи її готовність сприймати продукти контемпорері арту. Утім, кількість арт-галерей поступово, хоч і «хворобливо», зростає, разом з тим активізуються гуртки та школи, лекційні проекти, які мають на меті піднімати загальний рівень розуміння сучасного мистецтва.
Мирослав Вайда, куратор презентованого в арт-галереї «Марґінеси» проекту «Трансгресії», є одним із десяти номінантів на премію Пінчук-Арт-центру. «Трансгресії» — збірка об’єктів ленд-арту, перформансів та інсталяцій у довкіллі, що належать двом десяткам митців із України та Польщі; більшість об’єктів виконана у липні 2009 року на фестивалі «Fort.missia» (територія оборонних портів на Львівщині біля україно-польського кордону). Власне в галереї відкрито експозицію фотографій об’єктів, створених у рамках проекту. Використовуючи природнє середовище, найпростіші підручні матеріали, світло, вітер, воду, дерева, каміння, скелі, мури фортів, грунт... — автори витворяли аномальні об’єкти та конструкції, незвичні візуально та змістово. Експозиція «Трансгресій» діє в галереї «Марґінеси» (вул. П. Орлика, 4) до 29 жовтня.
Химерно заплутане сучасне мистецтво з заморським звучанням «контемпорарі арт» на сьогодні потребує розуміння та попиту. Публіка, наразі неготова до сприйняття такої мистецької продукції, яку видає сучасний український арт-авангард, а разом з нею така ж нерозуміюча і несприяюча влада, за твердженням самих митців, є винуватцями відсталості самого сучасного мистецтва. Кожному варто бодай спробувати зрозуміти і співпережити його; а попит, як відомо, породжує пропозицію.
|