Вшановано 20-ту річницю перепоховання жертв репресій у Дем’яновому Лазу |
|
|
Автор: Йа_ЯбЛуЧкО_XD, Andy_aka_Andy.
|
11.10.2009 р. |
У неділю, 11 жовтня 2009 року в урочищі Дем’янів Лаз на Прикарпатті було вшановано 20-річчя розкопок могил і перепоховання жертв, знищених руками НКВС. У події взяли участь церковні владики та представники державної влади, городяни та мешканці з різних куточків області, школярі, студенти, ветерани ОУН-УПА. Поважними гостями урочистого заходу були Президент України Віктор Ющенко, мер Івано-Франківська Віктор Анушкевичус, прес-секретар Президента України Ірина Ваннікова, голова СБУ Валентин Наливайченко, голова Івано-Франківської ОДА Микола Палійчук, голова обласної ради Ігор Олійник.
...20 років тому, у жовтні 1989 року, в трьох могилах у Дем’яновому Лазу було виявлено останки понад півтисячі людей, розстріляних і закатованих енкаведистами в червні 1941 року під час відступу Червоної армії з нашого міста Івано-Франківська (тодішнього Станіслава). У 1998 році на місці масових поховань був споруджений меморіальний комплекс «Дем’янів Лаз». Через два десятки років після перепоховання відбулося пам’ятне відзначення річниці.
Урочистості розпочались ходою представників освіти, церкви, державної влади, громадських та політичних організацій до території меморіалу. О 12 годині розпочався молебен за участю церковної верхівки та президента Віктора Ющенка. У своїй промові правлячий архиєрей Івано-Франківської єпархії УГКЦ кир Володимир Війтишин наголосив на неприпустимості майбутнього повтору подібних тортур і жахіть. Віктор Ющенко під час своєї промови сказав: «Тепер, коли ми знаємо правду, хто зможе звинувачувати повстанців? Адже правда необхідна, але правдива історія була завжди пригнобленою. Ми з вами багато чого зробили і сказали на весь світ про всі ті жахіття. А спроби зменшити, пом’якшити результати цих тортур — це просто кумедно!» «Нам потрібна історична правда. Без власної історії в нас не буде власної держави. Але історії правдивої», — сказав Президент.
На хвилі піднесеного настрою частина натовпу з теплими спогадами про часи «помаранчевої революції» двічі хапалася вигукувати «Ю-щен-ко!», як це в ті часи робилося на багатьох майданах країни. Чи це був піар-хід, чи щира відданість Президентові від івано-франківської громади — судити важко.
Після урочистого віче-реквієму Президент відкрив Музей жертв комуністичних репресій.
...У Галичині у 1939–1941 роках від сталінського режиму потерпіли півтора мільйона осіб, а це кожен десятий мешканець. Подібні місця масових захоронень є майже в усіх регіонах України, але Віктор Ющенко наголосив на унікальності саме Дем’янового Лазу. Завдяки знайденим тут доказам та архівним документам відомі не лише імена сотень людей, які тут загинули, а й 377 імен катів. Нині вони також оприлюднені в Музеї.
Для багатьох присутніх нинішня подія, як і тодішня жахлива трагедія, була надзвичайно особистою. Нині правдиву історію страшного злочину відновлено, та не повернути втрачених людей, і не загояться рани на серцях тих, хто донині зберігає гіркі спогади.
|