Наше Місто Івано-Франківськ - Форум
Привіт, Гість
( Вхід | Реєстрація )
 
Форум Блоги Анонси Статті Погода Пошук Галерея Карта Довідка Транспорт
Календар подій

День народження Вікіпедії (Загальна подія)

NetStar
Дата події: 15 Січень 2011 (Одноденна подія)


I'm Mr. NetStar :)

Група: Модератор
Повідомлень: 219
З нами з: 14.1.2008
Користувач №: 89Вікіпедія (англ. Wikipedia) - універсальна енциклопедія, що вільно розповсюджується у всесвітній мережі Інтернет. Статті енциклопедії створюються на багатьох мовах світу колективною працею добровільних авторів. Одним з основних достоїнств Вікіпедії є можливість представити інформацію рідною мовою, зберігаючи її цінність в аспекті культурної приналежності.

За обсягом відомостей і тематичним охопленням Вікіпедія вважається найповнішою енциклопедією з коли-небудь створювалися в історії людства. Кожен користувач інтернету може зайти на сайт Вікіпедії, знайти і прочитати будь-яку статтю. При виявленні помилок або брак інформації можна, натиснувши кнопку «редагувати», виправити ці помилки, додати нову інформацію або, написавши нову статтю, внести її на сайт. Так зазвичай поповнюються розділи, з'являються нові статті, розвивається енциклопедія. Знання кожної людини стають надбанням всіх.

Прабатьком Вікіпедії прийнято вважати Нупедія (Nupedia) - проект енциклопедії англійською мовою, який реалізує принципи свободи інформації. Статті Нупедії писали вчені і люди з академічного середовища, а засновниками були Ларрі Сенгер (Larry Sanger) і Джиммі Вейлз (Jimmy Wales).

Щоб прискорити поповнення енциклопедії, 15 січня 2001 року Вейлз і Сенгер відкрили сайт «Вікіпедія». З тих пір брати участь у редагуванні енциклопедії міг будь-який користувач Всесвітньої мережі.

Вікіпедія отримала свою назву від використовуваної для її реалізації технології «вікі». У перекладі з гавайської мови вікі означає «швидко».

У травні 2001 року були запущені мовні розділи Вікіпедії: російська, німецька, шведська, французька, італійська, іспанська, португальська, есперанто, каталонська, іврит, японський, а трохи пізніше - арабська та угорська. Зараз у Вікіпедії налічується більше 260 мовних розділів.

Обсяг Вікіпедії неухильно зростає. Енциклопедія набирає популярність у користувачів Мережі, входячи до десятки найбільш відвідуваних інтернет-ресурсів світу.

Рішення про зміст статті Вікіпедії приймається авторами. Кожна стаття має дві сторінки - безпосередньо статтю і обговорення до неї. На сторінці обговорення можна вносити критичні зауваження про статтю, якщо хтось не хоче самостійно редагувати статтю. Багато учасників самі вносять зміни.

Політика Вікіпедії і правила участі в її створенні визначаються спільнотою. Рішення приймаються на основі згоди. Іншими словами, кожен учасник, висловлюючи думку, представляє і відповідні аргументи. Далі учасники розглядають аргументи один одного, в результаті хтось може змінити свою думку. У підсумку, досягнувши
консенсусу, приймається остаточне рішення.

Завдяки технології вікі, інформація тут з'являється і оновлюється швидко. Оперативні відомості за що цікавить вас темі ви отримуєте миттєво, також миттєво ви можете поділитися наявними у вас знаннями з усім
світом.

Вікіпедія не є первинним джерелом. Якщо в якійсь статті викладено факт, то повинен бути зазначений його достовірне джерело. А якщо першоджерело не вказано - то факт можуть і видалити. А можуть і не видалити.
Читач повинен розуміти і аналізувати те, що якщо є факти, але не вказано, звідки вони взяті, не варто особливо їм довіряти. Є сенс перевірити подібну
інформацію з інших джерел.

Основний принцип статей Вікіпедії - нейтральна точка зору. У текстах не повинно бути перекосів - емоційних оцінок, відстоювання суб'єктивної думки. Тільки факти. Звичайно, коли число учасників, які дотримуються певної точки зору домінує, «чаша терезів» може переважити в сторону більшості. Але в такому випадку будь-який учасник може поставити під сумнів нейтральність статті, мотивувавши свою думку. У подібному випадку всі учасники повинні спробувати привести проблемну статтю до нейтрального вигляду.

В основному сторінки Вікіпедії відкривають люди двох типів - одні поповнюють енциклопедію, а інші - свої знання. Енциклопедію поповнюють ентузіасти, використовують - всі інші. Людині, що читає статті Вікіпедії,
необхідно звертати увагу на різні позначки, що зустрічаються в текстах. Наприклад, «потрібно джерело» або «це твердження викликає сумнів». У таких випадках варто зазирнути на сторінку обговорення, тому що деколи в тексті може прослизнути неточність. Втім, чутки про масову недостовірності відомостей Вікіпедії сильно перебільшені.

Науковий журнал Nature («Природа»), вирішивши розвіяти популярний міф про недостовірність статей Вікіпедії, запропонував фахівцям вивчити 42 статті, вибраних із Вікіпедії, і з Британіки. Джерело статей навмисно не вказувався. У результаті вивчення було виявлено 8 серйозних помилок, причому, половина з них припала на Вікіпедію і стільки ж на Британіка.
Назад
RSS Текстова версія форуму; Котра година: 28.2.2020, 12:43