Наше Місто Івано-Франківськ
 
  Приєднуйтесь!
Запам`ятати Вас?   Забули пароль?
 
Форум Блоги Анонси Статті Погода Пошук Галерея Карта Довідка Транспорт

Йога, як вона є

Друк E-mail
Автор: Юрій Сулик.    07.09.2011 р.
Йога, як вона є (рис.1)Йога — це система саморозвитку й удосконалення людини, яка до сьогодні розвивалася не одну тисячу років. За ефективністю оздоровлення вона «на голову» випереджає інші сучасні системи, як спорт чи фітнес. Але через те, що вона стала надзвичайно популярною у всьому світі, часто людям подається зовсім не те, що являє собою справжня йога. Спробуємо розібратися, що ж це за дисципліна духу й тіла, звідки вона прийшла до нас і що може дати кожній людині.

Йога — це передусім система саморозвитку. Розвитку не лише тілесного, але й внутрішнього, духовного. Розвитку всієї сутності, всього потенціалу, що в собі несе людина.

Справжня класична йога є також доволі різною за системами і підходом практики, але все ж таки в абсолютній більшості можна виділити і систематизувати загальні підходи, які є спільними в різних традиціях. Почнемо з кінця.

Кінцевою метою практики йоги є досягнення стану самадхи. Самадхи є той стан просвітлення, що досягається медитацією, яка виражається в спокої свідомості, знятті протиріч між внутрішнім і зовнішнім світом (суб'єктом і об'єктом), злитті індивідуальної свідомості як мікрокосму, з космічним абсолютом як макрокосмом. Власне вся практика в йозі базується на можливості досягнення цього стану. До нашого часу дійшли деякі древні тексти, в яких міститься опис і алгоритм самої практики. До найавторитетніших текстів можна віднести такі тексти як «Йога Сутри», «Хатха-йога Прадіпіка, Гхеранд Самхіта, Шива Самхіта, Шандилья —Упанішада…

Йога, як вона є (рис.2)Для прикладу розгляну два найпопулярніші тексти. Перший — це «Йога Сутри», базова праця по «Раджа Йозі», або так званої Восьми ступеневої («Аштанга») йоги. Ця праця містить алгоритм розвитку, який умовно розділений на вісім частин: яма, ніяма, асана, пранаяма, пратьяхара, дхарана, дхьяна і власне самадхи. Якщо все доволі спростити, для кращого розуміння(але доволі загального), то перші дві сходинки яма і ніяма — це певні моральні правила, норми поведінки, універсальні моральні заповіді та правила що потрібно робити. Під асаною розуміється нерухоме положення в якому практик(йог) може в повному комфорті і нерухомості перебувати тривалий час. Власне, щоб це було можливим, потрібно мати здорове і розвинуте тіло. Після асани йде пранаяма — це можливість контролювати власне дихання, зробити дихання непомітним, надзвичайно повільним. Саме після цього, коли людина живе в мирі і гармонії за загально-людськими принципами, має здорове тіло, яке може перебувати нерухомо в певному положенні, і відключене (надзвичайно повільне) практично дихання, починається внутрішня робота. Перехідною ланкою є пратьяхара — техніка відволікання почуттів від об'єктів, на яких вони спрямовані, утримання стану «тут і зараз». Після цього починаються так звані медитативні стадії як дхарана і дхьяна. Це стани, в яких настає повна концентрація розуму на якомусь об'єкті чи думці, а після цього медитуючий отримує можливість стати одним цілим з об'єктом своєї медитації. Взагалі слово медитація не зовсім коректне, тому що термін пішов із латині від слова meditor, що означає міркую, обмірковую. І власне таке визначення не стикується із йогою, тому що в таких техніках які називають медитацією, відсутність думок і міркувань є ключовим. Але сприймемо в подальшому цей «ляп» як належне. Освоєння дхарани і дхьяни відкриває дорогу до самадхи. Раджа йога, яка викладена в «Йога Сутрах» мудреця Патанджалі, стала однією із шести ортодоксальних шкіл Індуїзму. Написаний цей текст приблизно в 2 ст. до нашої ери, і є систематизацію йоги, яка вже існувала задовго до написання цього тексту.

Другий за популярністю текст можна назвати «Хатха Йога Прадіпіка», автор Сватмарама, датується цей текст 15 ст. В ньому викладена практика так званої «Хатха-Йоги». Автор тексту вважає хатха йогу і раджа йогу невід’ємними частинами одного цілого. І вважає найбільш ефективним починати практикувати йогу із хатха — йоги, тому що саме хатха йога зможе зміцнити тіло. Розвинути як тіло так і свідомість для ефективної практики раджа йоги. В хатха йозі ступені ями і ніями вважаються, для початку, не такими критичними. І власне практика йоги починається із розвитком самого тіла. Спочатку іде його очищення, такими техніками як шаткармами. Це специфічні очисні техніки самого різного спрямування від промивання і очищення пазух носа до очищення травної системи людини. Після, практика різних асан і пранаям для зміцнення і розвитку тіла, серцево-судинної системи, дихального апарату, гормональної та нервової систем і т.д… Потім (як і паралельно, в залежності від ситуації), ідуть практики бандх і мудр, це специфічні техніки, які крім фізіологічного впливу на організм дають можливість працювати, розприділяти і накопичувати певну «енергетику»(навмисне спрощую для більш доступного розуміння) людини. І такою практикою ми також підходимо до «самадхи» Власне, якщо надзвичайно спростити підходи які виладені в цих двох працях. То в Раджа Йозі базовою є робота із свідомістю, а власне вже через неї вплив на тіло і подальший розвиток. А в хатха йозі вплив на свідомість іде через роботу із тілом. Другий варіант є значно легший для абсолютної більшості людей.
Ось такий короткий опис класичних підходів в йозі.


Так чому ж практика йоги є такою ефективною для здоров’я людини, як тілесного так і психологічного? В чому секрет?

Йога — дуже багатогранна система, але найбільше вона асоціюється із специфічними положеннями тіла — асанами. Тому розглянемо, як впливають вправи йоги на тіло. Перший і основний вплив — це механічна дія. Під час виконання в асанах задіюється велика частина м’язів і сухожиль, включаючи ті групи і в таких послідовностях, які практично не використовуються в повсякденному житті. Починають працювати так звані «глибокі, внутрішні» м’язи хребта, спини. Весь м’язево сухожильний апарат розвивається гармонійно. Тренуються не лишень «косметичні» м’язи, які і так розвинуті, а і ті, які атрофовані і надзвичайно потрібні для здорового функціонування хребта та власне всього організму. Вправи йоги за рахунок зміни об’ємів внутрішніх порожнин виконують своєрідний масаж внутрішніх органів. Завдяки таким вправам, приміром як бандхи, виконується робота з ендокринною системою людини, стимулюються залози внутрішньої секреції, абдомінальні органи(органи черевної порожнини..) В асанах активується рефлекторний механізм, за рахунок зміни локальної гемодинаміки — компенсаторного підсилення кровообігу після розтягнення, або стиснення. Ефективно задіюються шкірно та моторно вісцеральні рефлекси, які дозволяють безпосередньо впливати на внутрішні органи. Це можливо завдяки тому, що чутливі нерви внутрішніх органів, ділянок шкіри і м’язів перетинаються на рівні сегментів спинного мозку. Крім того практика асан так чи інакше призводить до мікро стресу. Такий стрес позитивно діє на весь організм вцілому, стимулює лімбічну систему людини.

Не менш ефективний вплив має дихальна гімнастика — пранаяма. Такі інтенсивні вправи як капалабхаті і бхастрика створють коливання внутрішньопорожнинних тисків і виконують гідравлічний масаж внутрішніх органів. Особливо унікальний цей ефект для мозку. Так як за рахунок компресії і декомпресії в черепній коропці створюється своєрідний масаж мозку. Велика кількість пранаям вибірково активізують симпатичну або парасимпатичну гілку вегетативної нервової системи. Посилення припливу крові до органів дихання і створення різних мікрострессових ситуацій (для прикладу гіпоксія) тягне за собою тренування серцево-судинної системи. За рахунок збільшення звичного обсягу вдихуваного повітря, відбувається компенсація «ефекту мертвого простору». За рахунок цього збільшується ефективність альвеолярної вентиляції і поліпшується постачання організму киснем. І багато — багато інших корисних фізіологічних процесів відбуваються під час практики йоги, які не можливо описати в рамках цієї статті…

Завдяки роботі із свідомістю людина стає спокійнішою і значно щасливішою. Практика дозволяє отримати контроль над емоціями, тому що розум поступово звільняється від впливу почуттів. Приборкуються «безладні» думки і збільшується сила концентрації. Знімається нервове напруження, депресії, тривога і паніка…

Є ще одна надзвичайно суттєва перевага йоги над іншими оздоровчими сучасними системами. Це час. Йога практикувалася багато тисяч років, сотні поколінь людей «відшліфували» і довели до ідеалу цю неперевершену систему тілесної і духовної дисципліни. Але знову ж таки йога це далеко не лишень тілесна робота, і є просто профанацією так її подавати. На жаль, 90 відсотків того, що зараз називають йогою, насправді нею не являється, а є звичайною профанацією. Йога — це цілісна система, і тільки так вона показує всі свої дорогоцінні сторони. Це справді безцінний подарунок який дійшов до нас із древності і який ми можемо використовувати для покращення якості нашого життя.

Івано-Франківська Школа Йоги, яка не так давно почала працювати, представляє Класичну Індійську Йогу в повністю адаптованому для Заходу варіанті. Це насправді унікальний для свого регіону проект. В кого виникли запитання, будемо раді помогти порадою, консультацією і просто підтримкою. Нас легко знайти в мережі інтернет та в соціальних мережах. Тому, будемо раді спілкуванню. До зустрічі!

Юрій Сулик (Івано-Франківська Школа Йоги)
facebook twitter vkontakte

Автор коментаря Endrju 08.09.2011 14:45,
Ого, хороша стаття!
Пожалітись на цей коментар

Автор коментаря Тітка Мардж 12.09.2011 23:16,
Стаття цікава,складніша за попередні,мені подобається.Стисло та зрозуміло розкриваєься тема йоги.
Пожалітись на цей коментар

Автор коментаря Марина 29.09.2011 09:16,
Травмуєте людей.Непрофесіоналізмом.Ви Індію,хіба щ на фото бачили в недалекому минулому-у дитинстві.Назвіть імя школи де ви вчилися,і це загальноосвітня...
Пожалітись на цей коментар

Автор коментаря Гість 03.10.2011 21:13,
Марина, єдине кого ви полиєте брудом своїми коментарями будети ви самі і людей, інтереси яких ви лобіюєте. А про ваш рівень багатьом стане зрозумілим із одного вашого коментаря. 
Одне що ви добєтеся - це збільшення рейтингу статті та інтернет ресурсів школи яку ви так хочете полити брудом ))
Пожалітись на цей коментар

Автор коментаря Ira 15.10.2011 18:30,
Дякую за статтю,як завжди корисно і цікаво.Думаю вже пора вам книгу писати;)))) 
А щоди критиків,ось що я вам скажу:Я надзвичайно задоволена йогою в Юрія,як і більшість людей які в нього займаються.Навіть не те що задоволена,а вражена талантом цієї людини,і результатами які приносить мені заняття.Гидко від таких людей,які спати не можуть якщо в когось щось краще виходить:(,але і вам бажаю успіху!
Пожалітись на цей коментар

Автор коментаря Гість 19.11.2011 21:05,
Единственное кого травмировал Юрий - это конкурентов )
Пожалітись на цей коментар

Автор коментаря Гість 02.07.2012 17:51,
Дуже цікаво!
Пожалітись на цей коментар

Автор коментаря Гість 10.11.2012 00:22,
Офіційний сайт школи йоги в м.Івано-Франківськ 
http://yogaifschool.com/
Пожалітись на цей коментар

Коментарі читачів (8)
Ім'я  е-пошта
Символів залишилось: 600
 Відправляти сповіщення про нові коментарі
  Mathguard security question:
 U          MUE      
UK     P    9 9   3G8
 3    U9C   7 8      
 4     B    K 2   77R
8HM         QIF      
 

Пошук...

Категорії

Радимо переглянути