Врятувати старий галицький міст |
|
|
Автор: Andy_aka_Andy.
|
03.08.2009 р. |
Серед майже 150 пам’яток археології, архітектури, історії та культури давнього Галича особливе місце займає старий металевий міст через Дністер, востаннє ремонтований 56 років тому. Нині він в аварійному стані й потребує негайної реставрації та ремонту. Міський голова Галича Орест Трачик в інтерв’ю газеті «Галичина» розповів про історію та сучасний стан цієї монументальної споруди.
— Як так сталося, що пам’ятку інженерної думки початку ХХ сторіччя визнано аварійною і рішенням сесії міської ради ще 2007 року рух пішоходів по ній заборонено?
— Тут нема нічого дивного, адже востаннє споруду капітально ремонтували 1953 року. За півсторіччя, що минуло, міст зазнав руйнації — в окремих місцях посипалось дорожнє полотно, вийшли з ладу деякі металеві конструкції, прогнили дошки на пішохідних доріжках тощо. Одне тішить, що опори-пілони, які тримають міст, — у доброму стані.
— Пане голово, кілька слів, будь ласка, про історію старого мосту в Галичі.
— Ця інженерна споруда, без сумніву, має досить цікаву історію. Технічний проект металевого мосту в Галичі 1900 року виготовило конструкторське бюро фабрики машин Е. Заліневського, що в Кракові. Протягом 1910—1912 рр. міст через Дністер завдовжки 312 м було споруджено. Він стоїть на чотирьох кам’яних опорах-пілонах, віддаль між якими — 55, 63, 76, 55 м і складається з ажурних металевих форм, які скріплені між собою закрепками.
Під час Першої світової війни галицький міст був частково зруйнований. 1921 року його відновили, а в 1933—1938 рр. цю металеву комунікацію ремонтували через аварійний стан. У період Другої світової війни споруду двічі руйнували і відновлювали, спочатку при відступі радянської армії, а потім — німецьких військ. Відступаючи, радянські війська підірвали міст.
Німецька влада відновила міст. Ремонтні роботи без будь-якої техніки виконували євреї, яких німці зігнали з Галича та з навколишніх сіл. Міст на вантажопідйомність окупанти випробовували з допомогою цих же підневільних людей, які, стоячи впритул одне до одного, дивились у прірву темної водиѕ Тоді міст витримав. Правда, коли німецькі війська відступали, то його знову підірвали. Після війни міст відремонтували, і він ще 25 літ служив для руху транспорту. З відкриттям у 1984 р. нового мосту цю пам’ятку було перетворено на пішохідну комунікацію.
— На жаль, сьогодні старий металевий міст в аварійному стані. Що робить міська влада, аби врятувати пам’ятку?
— Ми не сиділи склавши руки. Ще 2005 року за кошти державної субвенції — тоді діяла така програма фінансової підтримки історичних міст — Криворізький інститут промислового і цивільного будівництва виготовив проектно-кошторисну документацію на реконструкцію галицького старого пішохідного мосту. А вже наступного року ми приступили до ремонту пам’ятки. Тоді з Державного бюджету на реконструкцію пішохідної доріжки було виділено 50 тис. грн., а з фонду розвитку міської ради — 70 тисяч. Але цих коштів не вистачило навіть для того, аби повністю відремонтувати пішохідну доріжку.
— А скільки всього потрібно коштів для реконструкції пам’ятки?
— Загалом повна реконструкція старого металевого мосту обійдеться нам майже у вісім мільйонів гривень. Це не під силу ні міському, ні районному бюджетам. Тому, користуючись нагодою, звертаюсь до Кабінету Міністрів України, меценатів та спонсорів, усіх, кому небайдужа доля Галича, його пам’яток, з проханням допомогти врятувати старий галицький міст.
Для тих, хто хоче зробити свій внесок у реконструкцію старого мосту, Галицька міська рада відкрила спеціальний рахунок для порятунку пам’ятки:
р/р 35429040001208 в УДК в Галицькому районі, МФО 836014, код 04054263.
|
|
|