Наше Місто Івано-Франківськ
 
  Приєднуйтесь!
Запам`ятати Вас?   Забули пароль?
 
Форум Блоги Анонси Статті Погода Пошук Галерея Карта Довідка Транспорт

Врятувати старий галицький міст

Друк E-mail
Автор: Andy_aka_Andy.    03.08.2009 р.
Врятувати старий галицький міст (рис.1)Серед майже 150 пам’яток археології, архітектури, історії та культури давнього Галича особливе місце займає старий металевий міст через Дністер, востаннє ремонтований 56 років тому. Нині він в аварійному стані й потребує негайної реставрації та ремонту. Міський голова Галича Орест Трачик в інтерв’ю газеті «Галичина» розповів про історію та сучасний стан цієї монументальної споруди.

— Як так сталося, що пам’ятку інженерної думки початку ХХ сторіччя визнано аварійною і рішенням сесії міської ради  ще 2007 року рух пішоходів по ній заборонено?
— Тут нема нічого дивного, адже востаннє споруду капітально ремонтували 1953 року. За півсторіччя, що минуло, міст зазнав руйнації — в окремих місцях посипалось дорожнє полотно, вийшли з ладу деякі металеві конструкції, прогнили дошки на пішохідних доріжках тощо. Одне тішить, що опори-пілони, які тримають міст, — у доброму стані.

— Пане голово, кілька слів, будь ласка, про історію старого мосту в Галичі.

—  Ця інженерна споруда, без сумніву, має досить цікаву історію. Технічний проект металевого мосту в Галичі 1900 року виготовило конструкторське бюро фабрики машин Е. Заліневського, що в Кракові. Протягом 1910—1912 рр. міст через Дністер завдовжки 312 м було споруджено. Він стоїть на чотирьох кам’яних опорах-пілонах, віддаль між якими — 55, 63, 76, 55 м і складається з ажурних металевих форм, які скріплені між собою закрепками.
Під час Першої світової війни галицький міст був частково зруйнований. 1921 року його відновили, а в 1933—1938 рр. цю металеву комунікацію ремонтували через аварійний стан. У період Другої світової війни споруду двічі руйнували і відновлювали, спочатку при відступі радянської армії, а потім — німецьких військ. Відступаючи, радянські війська підірвали міст.
Німецька влада відновила міст. Ремонтні роботи без будь-якої техніки виконували євреї, яких німці зігнали з Галича та з навколишніх сіл. Міст на вантажопідйомність окупанти випробовували з допомогою цих же підневільних людей, які, стоячи впритул одне до одного, дивились у прірву темної водиѕ Тоді міст витримав. Правда, коли німецькі війська відступали, то його знову підірвали. Після війни міст відремонтували, і він ще 25 літ служив для руху транспорту. З відкриттям у 1984 р. нового мосту цю пам’ятку було перетворено на пішохідну комунікацію.

— На жаль, сьогодні старий металевий міст в аварійному стані. Що робить міська влада, аби врятувати пам’ятку?
— Ми не сиділи склавши руки. Ще 2005 року за кошти державної субвенції — тоді діяла така програма фінансової підтримки історичних міст — Криворізький інститут промислового і цивільного будівництва виготовив проектно-кошторисну документацію на реконструкцію галицького старого пішохідного мосту.  А вже наступного року ми приступили до ремонту пам’ятки. Тоді з Державного бюджету на реконструкцію пішохідної доріжки було виділено 50 тис. грн., а з фонду розвитку міської ради — 70 тисяч. Але цих коштів не вистачило навіть для того, аби повністю відремонтувати пішохідну доріжку.

— А скільки всього потрібно коштів для реконструкції пам’ятки?
— Загалом повна реконструкція старого металевого мосту обійдеться нам майже у вісім мільйонів гривень. Це не під силу ні міському, ні районному бюджетам. Тому, користуючись нагодою, звертаюсь до Кабінету Міністрів України, меценатів та спонсорів, усіх, кому небайдужа доля Галича, його пам’яток, з проханням допомогти врятувати старий галицький міст.

Для тих, хто хоче зробити свій внесок у реконструкцію старого мосту, Галицька міська рада відкрила спеціальний рахунок для порятунку пам’ятки:
р/р 35429040001208 в УДК в Галицькому районі, МФО 836014, код 04054263.

facebook twitter vkontakte

Залиште коментар першим
Ім'я  е-пошта
Символів залишилось: 600
 Відправляти сповіщення про нові коментарі
  Mathguard security question:
7P1         IB7      
  S    T    2 7   6OK
  3   382   A94      
  6    J    T W   KTI
  F         HFI      
 

Пошук...

Категорії

Радимо переглянути