Наше Місто Івано-Франківськ
 
  Приєднуйтесь!
Запам`ятати Вас?   Забули пароль?
 
Форум Блоги Анонси Статті Погода Пошук Галерея Карта Довідка Транспорт

Аудіонаркотики — кайф через вуха

Друк E-mail
Автор: Andy_aka_Andy.    19.09.2009 р.
Аудіонаркотики — кайф через вуха (рис.1)У мережі Інтернет нав’язливо пропонують придбати легальні й безпечні «цифрові наркотики» — аудіофайли, прослуховування яких може викликати наркотичне сп’яніння і навіть... оргазм. Правоохоронці вважають це явище ще одним «лохотроном» для користувачів Інтернету. Та чи насправді такими вже безпечними для здоров’я є «цифрові наркотики»? Чи справді вони не викликають ейфорії та залежності?

Щоб спожити дозу, наркоманам тепер досить вдягнути стереонавушники і впродовж 30-40 хвилин послухати скачаний з Інтернету звуковий файл. Продавці так званих «цифрових наркотиків», які особливо активізувалися минулого літа, обіцяють споживачам найрізноманітніший кайф — від алкогольного та наркотичного сп’яніння до оргазму і «дотику Бога».

Оплата доступу до пакету із аудіофайлами, здатними викликати ейфорію, здійснюється через SМS-повідомлення. Щоправда, реальна ціна в більшості випадків виявляється в декілька десятків більшою від вказаної у рекламі. Власне тому багато хто, зокрема серед правоохоронців, вважає, що поширення «цифрових наркотиків» — це звичайний «лохотрон». Мовляв, це таке собі шахрайство з розрахунком на молодих та допитливих користувачів Інтернету, припинити яке, однак, надзвичайно важко, оскільки сервери, на яких розташовані сайти зі звуковою «наркотою», перебувають за кордонами України.

Але чи насправді такими вже безпечними для здоров’я є «цифрові наркотики», чи справді вони не викликають ейфорії та залежності? Медикам, щоб дати свою оцінку, бракує фахових досліджень. А ті, хто спробував зловити кайф через стереонавушники, залишають на інтернет-форумах дуже суперечливі відгуки: одні вихваляють пережиті відчуття, інші скаржаться на головний біль після прослуховування, а дехто заперечує будь-який ефект.

...Протяжний гул, бриніння і електронне сюрчання, шурхіт та потріскування — все це нагадує звуки, які видає телевізор, що працює без антени, чи радіоприймач, що збився із хвилі радіостанції. Залежно від різновиду обраного «наркотику» змінюється тональність звучання аудіофайлу, додаються різноманітні пульсуючі звуки. Попри те основним звуковим тлом залишається синтетичне гудіння, яке в стереослухавках породжує якісь ледь вловимі обертони. Власне утворення такого невиразного фону, який в більшості випадків навіть не чутний для людського вуха і який ще називають бінауральним ритмом, як стверджують поширювачі «цифрових наркотиків», перелаштовує роботу мозку на потрібну наркотичну «хвилю» і може увести слухача в стан ейфорії. На перший погляд, таке твердження може видатися неймовірним, але, виявляється, науковці в цілому світі уже десятки років займаються вивченням впливу бінауральних ритмів на мозкову активність.

«Якщо уважно слухати хоровий спів духовної музики, можна помітити, як голоси, що зливаються, утворюють один пульсуючий тон — биття, — розповідала репортерові «ГК» аспірант кафедри соціальної психології Прикарпатського університету Ольга Царькова, яка займалася дослідженнями психологічних особливостей впливу музики на особистість. — Цей давно відомий музикантам факт свого часу став предметом спеціальних досліджень, які зрештою призвели до відкриття так званих бінауральних ритмів. Американський дослідник Роберт Монро експериментально визначив, що під час прослуховування через стереонавушники звуків наближеної частоти з різницею коливань не більшою 30 Гц двома окремими каналами людина відчуває так звані бінауральні биття, під які налаштовується робота мозку. Подальші дослідження показали, що під таким звуковим впливом активність мозку можна формувати, змінюючи таким чином свідомість».

Відомо, що людський мозок проявляє свою активність електромагнітними коливаннями, які можуть бути зафіксовані і записані за допомогою енцефалографа. Науковцям тепер уже вдалося класифікувати основні «мозкові хвилі» і визначити, що домінування під час мозкової активності коливань певної частоти відповідає якомусь конкретному стану свідомості. Зокрема, найшвидші бета-хвилі (14-35 Гц) переважають у нашому мозку й пов’язані з бадьорістю, зосередженістю, пізнанням. Альфа-хвилі (8-14 Гц) характерні для стану розслаблення й спокою, тета-хвилі (4-8 Гц) — переходу в сонливість, дельта-хвилі (менше 4 Гц) — для сну.

«Сучасні дослідження підтверджують, що певним станам свідомості відповідають певні картини ритмів мозку, — розповідала Ольга Царькова. — Окрім того, дослідники енцефалограм виявили, що, накладаючи бінауральні ритми в декілька «ярусів», можна формувати активність мозку в потрібному напрямку. Тобто звуковою стимуляцією можна породити в людини потрібну картину коливань у мозку, разом з тим формуючи той стан свідомості, якому властива ця картина».

Донедавна вважалося, що бінауральні ритми можна використовувати з користю для людини. З цією метою були розроблені методики синхронізації мозкових хвиль, які застосовуються для медитації, релаксації, швидкого відпочинку, а також для підвищення ефективності навчання та кращого запам’ятовування. Американський Інститут Монро вже три десятки років працює в напрямку вивчення можливостей практичного застосування бінауральних ритмів. Чи можливо, щоб під час всіх цих експериментів комусь із дослідників справді вдалося, умовно кажучи, синтезувати аудіонаркотик?

Багато хто з експертів вважає, що визначати стан свідомості людини лише за одним з типів електромагнітних коливань, який домінує в певний проміжок часу, не коректно, оскільки структура мозку надзвичайно складна і передбачає існування одночасно великої кількості змішаних типів хвиль. Окрім того, людський мозок надто індивідуальний, тому навіть точна копія мозкової активності під час ейфорії в однієї особи може не викликати саме такого стану в іншої.

Скажімо, доктор медичних наук, завідувач кафедри теоретичної і прикладної психології Валерій Якунін вважає, що при масовому тиражуванні акустичних хвиль отримати постійно діючий ефект і точно описати, яким він буде, неможливо через індивідуальні особливості людини. «Якусь реальну дію «цифрові наркотики» можуть викликати лише в окремих випадках, — каже науковець. — Ще якась частина людей, насамперед ті, що належать до істероїдного типу, можуть відчути ефект плацебо, який ґрунтується на самонавіюванні, а більшість почує тільки шум і пульсуючі звуки без жодних наслідків».

Разом з тим науковий співробітник Інституту експериментальної медицини РАН Дмитро Мірошников відзначив, що ефект від аудіонаркотиків, зафіксований на енцефалограмі, можна класифікувати як порушення нормальної роботи мозку, а це вже саме по собі є небезпечним.

І нарешті остання прихована загроза «цифрових наркотиків», про яку, мабуть, щоб не сіяти паніки, особливо багато не говорять. Рекламуючи аудіофайли з бінауральними ритмами, невідомі продавці цифрової «наркоти» вказують тільки на позитивні, ейфоричні стани свідомості, які ці звуки можуть викликати. Проте стан смертельної туги, депресії, божевілля і навіть коми, очевидно, також має свій відповідник мозкової активності, який можна зафіксувати енцефалографом і спробувати синтезувати. Тож слухачам, які сліпо довірились спокусливій рекламі, замість обіцяного кайфу цілком реально можуть нав’язати, скажімо, думку про самогубство. Поки що повідомлень про смертельні наслідки від прослуховування «цифрових наркотиків» не було. Можливо, тільки тому, що ніхто не розслідував, чому той парубок, який скоїв загадкове самогубство чи став жертвою нещасного випадку у стані раптового помутніння розуму, мав постійну звичку скрізь ходити з аудіоплеєром. І що, власне, він слухав?


Джерело: «Галицький Кореспондент».
facebook twitter vkontakte

Залиште коментар першим
Ім'я  е-пошта
Символів залишилось: 600
 Відправляти сповіщення про нові коментарі
  Mathguard security question:
CNL         D        
3 9    C    O E   QY8
JFR   MP7   NGX      
  Q    W      7   783
8NW           W      
 

Пошук...

Категорії

Радимо переглянути